עמלת תיווך כל מה שצריך לדעת

עמלת תיווך מקובלת

עמלת תיווך היא שכר הטרחה המשולם למתווך הדירות, אשר סייע ללקוחות בתהליך מציאת דירה לרכישה או להשכרה.

אופן הפעילות של משרד תיווך נדל"ן

בעל נכס שמעוניין למכור דירה בבעלותו, פונה למתווך בעל רישיון לעסוק בתחום זה ומבקש ממנו לסייע לו במכירת הדירה. בשלב הראשון מסכמים הצדדים את גובה העמלה שיקבל המתווך עבור עסקה זו ונחתם ביניהם הסכם בכתב על כך.

עמלת תיווך מקובלת

אז מי משלם דמי תיווך השוכר או המשכיר? הדרישה הבסיסית היא בסך שני אחוז מערך העסקה מבעל הנכס וגם שני אחוז מערך העסקה, משלם הלקוח שרוכש את הבית וזאת בתוספת מע"מ משניהם. יש מקרים רבים שבהם המתווך מסכים לאחוז נמוך יותר מסיבות שונות, כמו העובדה שערך הנכס הוא יקר יחסית ולכן הנגזרת של שכר הטרחה היא גבוהה.

שיטת מכירת הבית באמצעות מתווך

המתווך מציע שתי שיטות למכירת הדירה, האחת שהוא ינסה למכור את הדירה ובמקביל בעל הנכס יפעיל גם מתווכים אחרים והשיטה השנייה היא שהנכס הוא בבלעדיות אצל מתווך אחד אשר עושה כל שניתן כדי למכור אותו.

בשיטה זו, הוא מפרסם את אופציית מכירת הנכס באתרי אינטרנט פופולריים, מוסיף לכך את מלוא המידע כמו שמה של השכונה, גודלה של הדירה, קומה, מרפסת, מעלית ועוד. בנוסף לכך יפורסמו גם תמונות אותנטיות שצולמו לאחרונה בדירה.

המתווכים מראים את הדירה כמה וכמה פעמים ללקוחות פוטנציאלים, רבים מהם מגיעים שוב ושוב, עד שהם מקבלים החלטות לכאן או לכאן.

כאשר יש לקוח פוטנציאלי אשר מעוניין לקנות את הנכס, מתנהל משא ומתן בין הצדדים. לאור המורכבות של ההסכם, יש נקודות רבות שעליהן צריכה להתקבל החלטה שמקובלת על שני הצדדים. כמו לדוגמה מועד עזיבת הנכס, הפירוט של לוח התשלומים, תשלום המשכנתא שנותרה או גרירה שלה.

במקרים רבים יש מחלוקות בין הצדדים וקשה להם להגיע להסכמות. כאן נכנס לתמונה המתווך שהוא בעל ניסיון רב, אשר תיווך בין גורמים רבים בסוגים שונים של עסקאות ולכן הוא שומע את שני הצדדים ומציע פתרונות יצירתיים. הוא מדבר עם כל אחד מהצדדים, עד שהוא מוצא את הפתרון שמקובל על שני הצדדים.

לאחר חתימת החוזה, כל אחד מהצדדים מעביר למתווך את הסכום הכספי שעליו סוכם בתחילת התהליך וזאת לאור העובדה שהתהליך הסתיים וזה קרה בזכות הסיוע של המתווך אשר מצא את שביל הזהב.

השכרת בית באמצעות מתווך

בנושא של השכרת דירה, בעל הנכס הוא זה שמשלם כספים למתווך עבור הסיוע שלו. עמלת תיווך מקובלת עבור דירות להשכרה קריות היא בגובה של חודש שכירות. אם דירה הושכרה בסכום חודשי של 4.000 ₪, המתווך מקבל סכום זה לאחר חתימת חוזה השכירות ובעל הנכס מקבל המחאות דחויות עבור 11 החודשים עד תום שנת השכירות הראשונה.

מאמרים נוספים בנושא:

דירות לסטודנטים
להשכיר דירה

דירות לסטודנטים

דירות לסטודנטים ישראל היא מובילה עולמית באחוז האוכלוסייה שלמדה לימודים גבוהים ותעיד על כך כמות

היתרונות בהשקעה בנדלן
להשכיר דירה

היתרונות בהשקעה בנדלן

היתרונות בהשקעה בנדלן היתרונות בהשקעה בנדלן – נדל"ן או בורסה רבים מתמודדים עם הדילמה האם להשקיע

עמלת תיווך כל מה שצריך לדעת
להשכיר דירה

עמלת תיווך כל מה שצריך לדעת

עמלת תיווך היא שכר הטרחה המשולם למתווך הדירות, אשר סייע ללקוחות בתהליך מציאת דירה לרכישה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן