אילו דברים חשוב לבדוק לפני קניית דירה

אילו דברים חשוב לבדוק לפני קניית דירה

רכישת דירה היא לא עניין של מה בכך. לרובנו, עסקה זו היא בין העסקאות החשובות ביותר שנעשה בחיים, במידת מה אפילו החשובה מכולן. אם כך, אילו דברים חשוב לבדוק לפני קניית דירה? כעת נציג את הגורמים החשובים ביותר שיש לבדוק לפני ביצוע עסקה חשובה שכזו.

בדיקה של הנכס וסביבתו

גם אם התעניינתם בנכס כלשהו: דירה בבניין, בית פרטי, קוטג' וכו', ראשית יש לבדוק את מצבו הטכני. במידה ואתם לא מבינים בתחום יש גם חברות שנותנות שירות מסוג כזה. עליכם לתשאל את בעל הדירה על מצב הנכס ולשם לב למפגעים הנראים לעין וגם לכאלו שלא (ענייני צנרת למשל). אל תתביישו לבקש מסמכים המאשרים את דברי בעל הבית, מדובר בעסקה של סכום כסף רציני, ולא כדאי שתיפלו בה בגלל חוסר נעימות.

דבר נוסף שעליכם לבדוק לעומק הוא סביבת הנכס. האם יש מפגעים מסביב לנכס שעלולים לפגוע באיכות חייהם של המתגוררים בו (למשל בניה של בניינים נוספים בסמוך, הריסה של מבנים או מוסדות שהועילו לאיכות החיים וכעת הם עוברים למקום אחר (למשל קופת חולים). כל אלו הם פרמטרים העשויים להשפיע באופן ישיר על ערכו של הנכס לטובה או לרעה ועליכם להיות מודעים אליהם על מנת שתוכלו להעלותם מול בעל הנכס.

בדיקה של רישום הנכס

כאמור, רכישת דירה היא רכישה לא קטנה בכלל (עלותה כ-150 משכורות ממוצעות) ועלינו לוודא שהכל נעשה בצורה המסודרת ביותר.

לפני כל עסקה בה אתם דנים צריכה להתחיל רק לאחר שבעל הנכס הציג בפניכם את המסמכים הבאים:

  • נסח טאבו עדכני (ניתן להוציא באינטרנט) המסמך אומר שהוא אכן רשאי לבצע מכירה של הנכס. העלות של הוצאת המסמך עומדת כיום על 25 ₪, סכום מינימלי ביותר שככל הנראה יחסוך לכם הרבה כאב ראש וסיכונים בהמשך. ההמלצה היא להוציא אותו בעצמכם.
  • אישורים / היתרי בניה על כל חריגה או שימוש בנכס.
  • תעודת זהות של בעל הנכס ושותפיו (במידה וקיימים).

רק לאחר שהנכם בטוחים שהאדם שמולכם אכן רשאי למכור את הנכס הסכימו להמשיך במשא ומתן ולהתקדם לכיוון רכישת הדירה.

מחיר הנכס

לאחר שווידאתם את הגורמים הראשונים, גשו לעניין המחיר. מחיר הנכס עשוי להיות מושפע מגורמים רבים כגון מיקום (דירות למכירה בעכו יהיו שונות במחירן לעומת דירות למכירה בתל אביב למשל). עשו שיעורי בית, בדקו את המחיר שנמכרו דירות דומות עם מאפיינים דומים באותו האזור, התייעצו במידת הצורך עם יועץ נדל"ן, לפעמים ייעוץ בכמה מאות שקלים יחסוך לכם עשרות אלפי שקלים ברכישה עצמה ולכן הוא כדאי על אף ההשקעה הנקודתית.

ולבסוף, אל תשכחו להשתמש בתחושות הבטן ובאינטואיציה. במבט לאחור הרבה עסקאות כושלות יכלו להימנע אילו הקונה היה מקשיב לתחושותיו. זהו מנגנון אבולוציוני קדום שלעיתים אנו נוטים לזלזל בו, אך יש בו כוח רב.

מאמרים נוספים בנושא:

כח המכירה של סוכני הנדלן
לקנות דירה

כח המכירה של סוכני הנדלן

כח המכירה של סוכני הנדלן ברי/מקס שמים דגש רב על התחום המקצועי ולפיכך נבנתה ברשת

עליית יהודים לישראל והשפעתם על מחירי הנדל"ן
לקנות דירה

עליית יהודים לישראל והשפעתם על מחירי הנדל"ן

בשנים האחרונות ובמיוחד בשנה החולפת קיימת תנופה והאצה של עליית יהודים לישראל. יהודים מכל התפוצות

להשכיר או לקנות דירה?
לקנות דירה

להשכיר או לקנות דירה?

להשכיר או לקנות דירה? הידעתם כי באירופה ובארצות ברית ישנן דירות המושכרות לטווח של עשר

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן